jیک شنبه 28 شهریور 1400
یک شنبه 14 شهریور
یکی از برنامه های ما این است که درب ورزشگاه ها را به روی مردم باز کنیم
وزیر ورزش و جوانان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما : درحال حاضر 28 هزار مکان ورزشی در کشور داریم

یکی از برنامه های ما این است که درب ورزشگاه ها را به روی مردم باز کنیم


وزیر ورزش و جوانان شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و پاسخگوی سوالات مجری برنامه بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکترسید حمید سجادی با اشاره به برنامه های توسعه ای این وزارتخانه برای حوزه قهرمانی از بازی‌های آسیایی ، حضور در رقابتهای جهانی ،انتخابی ها و المپیک به عنوان رویدادهای پیش روی این وزارتخانه یاد کرد .

وی زمان باقی مانده تا بازی‌های آسیایی را کمتر از یکسال اعلام کرد ، گفت: برای حضور موفق در این رویداد مهم باید تجهیز و آماده شویم و از حدود یکسال آینده ثبت رکوردها برای برخی رشته‌های ورزشی به منظور کسب سهمیه ورودی المپیک آغاز می‌شود و رسیدگی به امور ورزش قهرمانی و نقایص این حوزه با یک الگو و روش جدید در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار دارد.

دکتر سجادی با تاکید بر اینکه ورزش کشور دیگر شرایط فعالیت جزیره‌ای ندارد، خاطرنشان کرد: ورزش باید از روش ترکیبی استفاده کند و تمامی ظرفیت‌های ورزشی در بخش آموزش و پرورش، دانشگاهی، نیروهای مسلح، ورزش کارگری و... باید به بهترین شکل ترکیب شده و در راستای تحقق اهداف ورزش قهرمانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین نتایج کسب شده در رویداد پارالمپیک توکیو را مورد توجه قراردادو دراین باره گفت:کسب 24 مدال در رقابت های پارالمپیک کار بسیار بزرگی بود که توسط ورزشکاران ما رقم خورد. با وجود اینکه این کاروان از لحاظ تعدادی از دوره های قبل کمتر بود ولی توانستیم بیشترین مدال طلا را به دست آوریم .

وزیر ورزش و جوانان موفقیت‌های کسب شده و کسب رده دوازدهم در بزرگترین آوردگاه ورزشی جهان توسط ورزشکاران پارالمپیکی با وجود همه کاستی ها را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت : خانواده پارالمپیکی ما روحیه جهادی دارند و بیشتر نفرات فدراسیون جانبازان و کمیته پارالمپیک را دلاورمردان جبهه و جنگ تشکیل داده اند.

وی با تاکید بر حفظ و ارتقای جایگاه ورزشکاران پارالمپیکی افزود: باید برای ملی پوشان جانبازومعلول کشور تجهیزات استاندارد تهیه‌ شود‌و این مسأله یکی از ضرورت‌هاست که باید مدنظر قرار گیرد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنانش پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به کاروان پارالمپیکی ایران را مورد توجه قرار داد و از آن به عنوان اقدامی بسیار ارزشمند ، اثر گذار و روحیه بخش نام برد و گفت: مقام معظم رهبری با صدور این پیام یک لذت خاص را به جامعه ورزش بخشیدند .

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقداماتی که برای خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انجام شده، این نکته را مورد توجه قرار داد که در همه جای دنیا بیشتر باشگاه ها مردمی هستند و دولت کمتر دخالت می کند.

دکتر سید حمید سجادی ادامه داد :از تیم قبلی وزارت ورزش و جوانان به ویژه دکتر سلطانی فر که شرایطی را فراهم کردند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آماده واگذاری باشندتشکر می کنم . این تیم‌ها برای واگذاری به بخش خصوصی آماده هستند. درحال حاضر فقط یک هماهنگی بین وزارت اقتصاد و وزارت ورزش باقی مانده که این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شوند.

وی بابیان اینکه شرایط لازم برای واگذاری فراهم شده و تا یکی دو ماه آینده بخشی از سهام این دو باشگاه به بازار بورس خواهد رفت اظهار داشت : بیشتر زحمات کشیده شده است ، امیدواریم در دولت مردمی با انجام واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هواداران را خوشحال کنیم ‌.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه بخشی از این سهام‌های را می توان به مردم واگذار کرد، اظهار داشت به ما پاس گل دادند و ما نیز باید گل بزنیم. رییس جمهوری نیز با این موضوع موافق است.

وی درخصوص تعیین تکلیف مدیران عامل دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: صحبت استعفای مدیرعامل پرسپولیس را شنیده ام ولی فعلا تصمیم خاصی گرفته نشده است. درخصوص مدیرعامل استقلال هنوز نشستی نداشته ایم و باید بگویم به عنوان یار کمکی کنار دو باشگاه هستم و نقطه نظرات خود را منتقل می‌کنم و به هواداران دو باشگاه اطمینان میدهم که وظیفه ما حمایت از این دو باشگاه مردمی است.

وی با اشاره رای اعتماد نمایندگان مجلس ،از نمایندگان مردم در خانه ملت قدردانی کرد و افزود : همه نمایندگان مجلس دغدغه ورزشی ملی و منطقه‌ای را داشتند و جای خوشحالی است که اینقدر به موضوع ورزش اهتمام می‌ورزند.

دکتر سید حمید سجادی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین رویکردهای ما در وزارت ورزش و جوانان بحث عدالت محوری است. تلاش می کنیم برای تمامی رشته ها بستر مناسب برای رشد و توسعه را مهیا کنیم چرا که حق مردم کشور ما این است که به ورزش دسترسی داشته باشند.

وی درخصوص اقدامات صورت گرفته برای تغییر اساسنامه فدراسیون ها بیان کرد: یکی از اقدامات تیم قبلی وزارت ورزش و جوانان تدوین اساسنامه بود که منتظر تصویب آن هستیم. در اساسنامه جدید نقش دولت کمتر شده و در رای‌گیری فدراسیون ها نقش افراد تاثیرگذار ورزشی بیشتر شده است. به این ترتیب بایذمجامع انتخاباتی به صورت شفاف‌ و قانونمند برگزار شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه صحبت های خود با برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره بالا رفتن قراردادهای بازیکنان اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از نکات ریز در قراردادها نگاشته نمی‌شودهرچند به استقلال فدراسیون‌ها علاقمندهستیم ولی این استقلال نباید منجر به هرج و مرج شود و باید قراردادها حد و مرز داشته باشند و تمام قراردادها طبق یک چارچوب خاص تنظیم شوند.

وی با بیان اینکه رسیدگی به موضوع قرار دادها در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار دارد، افزود: باید همه قراردادها قبل از ثبت شدن به رویت مسوول مربوطه در این وزارتخانه برسد، در این راستا در حال تهیه سامانه‌ای هستیم که قراردادها اگر از یک رقم مشخصی بالاتر رفت به وزارت ورزش و جوانان بیاید و رصد شود. در رابطه با عدد آن هنوز به جمع بندی نرسیده‌ایم و در حال کار کارشناسی هستیم.

دکتر سجادی همچنین درخصوص مشکلات باشگاه هایی مثل نفت آبادان خاطرنشان کرد: به مردم خوزستان قول می دهم به امور باشگاهی آنها رسیدگی می شود و در حال حاضر مدیران کل استان ها مامور رسیدگی به مشکلات باشگاه های نفتی شده اند.

وزیر ورزش و جوانان افزود :برای حمایت از باشگاه های نفتی و هواداران آنها هر کاری لازم باشد، انجام می دهم و هرگونه مکاتباتی که لازم باشد را با وزارت نفت انجام خواهیم داد.

وی افزود : ادعا دارم که خاک خورده ورزش هستم و 17 سال پیراهن تیم ملی بر تنم بوده و در حال حاضر به عنوان خادم ورزش این قول را می دهم نسبت به مشکلات ورزش بی تفاوت نخواهم بود.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در حوزه ورزش همگانی گفت: در وضعیت کنونی و در حالی که مردم به دلیل کرونا در قرنطینه هستند این امکان وجود دارد که این شرایط مردم را دچار مشکلات افسردگی و روحی کرده باشد، یکی از اقداماتی که می توان از گسترش این موضوع جلوگیری کند بحث ورزش است.

وی در ادامه از تهیه ، تدوین و اجرای برنامه های ویژه ی ورزشی برای دوران پساکرونا خبرداد و افزود: امیدوارم بتوانیم شرایط جسمی و روحی مردم را به واسطه ورزش تغییر دهیم.

دکتر سید حمید سجادی با اشاره به کاهش آمار ورزشکاران سازمان یافته به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت: درحال حاضر 28 هزار مکان ورزشی در کشور داریم ولی 6 هزار مکان ورزشی به دلیل کرونا تعطیل است ضمن اینکه 4 هزار مکان ورزشی نیز درحال ساخت است که برای تکمیل آن باید از خیرین ورزش یار استفاده کنیم.

وی یکی از راهکارهای توسعه ورزش همگانی را ایجاد بستر مناسب برای استفاده عموم مردم از ورزشگاه ها دانست و گفت: یکی از برنامه های ما این است که درب ورزشگاه هایی مانند آزادی را به روی مردم باز کنیم تا مردم بتوانند از اماکن ورزشی به بهترین شکل بهره بگیرند.

وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: سرانه ورزشی به ازای هر نفر 75 سانتیمتر مربع است که اگر اماکن ورزشی دیگر ارگان ها را بخواهیم اضافه کنیم تقریبا دو برابر می شود.

وی افزود : یکی از برنامه های ما این است که پارکینگ های مجموعه های ورزشی از جمله مجموعه ورزشی آزادی را ساماندهی و ترمیم کنیم تا برای ورزش در اختیارعموم مردم قراربگیرد .

دکتر سید حمید سجادی تاکید کرد : توسعه ورزش همگانی برای تمام کشور قابل اجرا است واین مهم میتواند با در اختیار مردم گذاشتن ورزشگاه هایی که فعالیت چندانی در آن انجام نمی شود، صورت پذیرد.

وی درخصوص اقدامات توسعه ای ورزش بانوان نیز گفت : ایده اصلی ما برای توسعه ورزش بانوان این است که ورزش بانوان در کشور از لحاظ مربی، تکنسین، برنامه ریزی و دیگر چیزها خودکفا شود. لازمه آن ایجاد فضای حقوقی و بها دادن به بانوان است.

وزیر ورزش و جوانان درخصوص برنامه های این وزارتخانه در حوزه جوانان نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت : این وزارتخانه موتور تولید امید خواهد شد، برو اساسا امیدافرینی در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: استعدادیابی در تمامی حیطه ها و ایجاد بستر مناسب برای بروز و پرورش استعدادها ازجمله مواردی که در برنامه های مختلف مدون شده اجرایی خواهدشد.
دکتر سید حمید سجادی در بخش دیگری از سخنانش به تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و توضیح داد:بخش قابل توجهی از آنچه که ایشان در این بیانیه مورد تاکید و توجه قرار داد می بایست توسط این وزارتخانه اجرایی شود ومانیز در برنامه های مان در دستور کار قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه 12 بند برای ساماندهی امور جوانان تدوین شده است اظهارداشت : به عنوان مثال حمایت از فعالین اجتماعی و گروه جهادی به عنوان حلقه های میانی که دربیانیه ی گام دوم انقلاب نیز مورد تاکید قرار گرفته ما اقدامات ویژه ای خواهیم داشت.

وزیر ورزش و جوانان افزود: ترویج فرهنگ ازدواج و تشکیل خانواده، ایجاد فضای مشارکتی برای فعالیت جوانان،هویت بخشی و تعمیق باورهای مذهبی و انقلابی ، غنی سازی اوقات فراغت ،تسهیل درتوسعه سازمانهای مردم نهاد و...از دیگر مواردی است که برای حوزه جوانان پیش بینی شده که امیدوارم بتوانم در فرصتی دیگر به تفصیل دراین باره به گفت وگو بنشینیم.تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای بزرگراه نیایش
مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب
ساختمان شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور
021 - 2307 92 22
©2018 Tanavar, All Right Reserved